Az egyezség szereplői vállalták, hogy részt vesznek az egészséges táplálkozás és étrend, a korszerű gyermekétkeztetés és közétkeztetés, a magyar hagyományok és termékek, a helyi beszállítók és őstermelők termékeinek, valamint a bioélelmiszerek népszerűsítésében és terjesztésében. Ezek megvalósításához közös programokat és mintaprogramokat dolgoznak ki, megteremtik a jogi, gazdasági kereteket és koordinálják a programban szereplők munkáját. A megállapodást Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Prohászka Béla, a Magyar Nemzeti Hungarikumok és Értékek Szövetségének szakmai elnöke és Pesti Imre Budapest Főváros kormánymegbízottja írta alá.
Pesti Imre, a főváros kormánymegbízottja közölte: jelenleg 2 millió ember érintett a közétkeztetésben - nagyjából 500 ezer a fővárosban - ezért különösen fontos hogy az egészségügyi mutatók javuljanak. A kormányhivatal segítette a Mintamenza Program országos és budapesti elterjesztését, amelynek ajánlásait a közétkeztetéssel foglalkozók figyelembe veszik. Hozzátette: valamennyi csatlakozott konyhán javulás tapasztalható, a nyersanyagok felhasználása kedvező irányban mozdult. Kevesebb száraztésztát, hústerméket, jóval több zöldséget, gyümölcsöt, tejet, tejterméket kapnak a gyermekek. Budapesten eddig egy központi bölcsőde, 31 óvoda és 18 iskola, illetve az őket ellátó szolgáltatók vesznek részt a Programban.
Prohászka Béla, a Magyar Nemzeti Hungarikumok és Értékek Szövetsége szakmai elnöke, a Mintamenza Program vezetője elmondta: a 2010-ben indult programhoz több mint 250 település, több mint ezer konyhája csatlakozott, és hétszázezren étkeznek a Mintamenza Program szerint.
A program ajánlásokat fogalmaz meg, melyeket az önkéntes csatlakozók fokozatosan vezetnek be. A vállalt feladatok betartását folyamatosan kontrollálják. A javaslatok között szerepel a természetes nyersanyagok használata, a szezonalitás elvének gyakorlása, de a konyháktól azt is elvárják, hogy helyi alapanyagokból dolgozzanak. A program olyan konyhatechnológiákat ajánl, melyekkel megőrizhető az ételek vitamin- és ásványi anyag tartalma. A Mintamenza előnye, hogy nem drágítja a közétkeztetést – tette hozzá a programvezető.
A kezdeményezés segítségével idén a vadhús, és a szálkamentes magyar hal is bekerül a magyar menzákra, de az előírásokban megemelik a tej, a zöldség és a gyümölcs fogyasztásának mértékét is.
Fontos a helyi termelésű élelmiszerek bevonása a közétkeztetésbe, ami a magyar élelmiszertermelés nagy és megbízható felvevőpiaca - ismertette Győrffy Balázs, a NAK elnöke. Közlése szerint eddig 43 együttműködési megállapodást kötöttek, egyebek között szakmai szervezetekkel, vagy felsőoktatási intézményekkel. Fontos közös céljuknak nevezte azt is, hogy a magyar termék, mint márka megjelenjen, ennek érdekében közös rendezvényeket szerveznek.
T.D. - ÚjbudaTV/MTI