Többmilliárdos kormányzati támogatás az egészségfejlesztésre
Az előző európai uniós ciklusban több mint 500 milliárd forint értékben mentek végbe egészségügyi fejlesztések vidéken. Abból a keretből az akkor hatályban lévő szabályozás miatt a Közép-magyarországi régió kimaradt. Ennek ellensúlyozására alkotta meg a kormány az Egészséges Budapestért Programot (EBP), amely részeként 2025-ig a tervek szerint 700 milliárd forintból fejlesztik a régió egészségügyi ellátórendszerét. – Dél-Buda azért izgalmas ebből a szempontból, mert az egyik centrumkórházat itt, a Dobogó városrészben tervezik kialakítani, olyan zöldmezős beruházás keretében, amilyenre a magyar egészségügyben 1979 óta nem volt példa – jelentette ki Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár azon a sajtótájékoztatón, amelyet a Szent Imre Egyetemi Oktatókórházban tartottak annak kapcsán, hogy a kormány 3,7 milliárd forintos támogatásban részesíti az intézményt.
– Elsődleges cél, hogy az újbudaiak a lehető legjobb egészségügyi ellátásban részesülhessenek, amelyhez elengedhetetlen az intézmények megfelelő műszaki felszereltsége és infrastrukturális fejlettsége – ezt már Simicskó István honvédelmi miniszter, Újbuda országgyűlési képviselője fejtette ki az eseményen. Véleménye szerint a kórház orvosai, ápolói és dolgozói most is mindent megtesznek a betegek gyógyulásáért, a támogatásból beszerzendő diagnosztikai készülékek pedig tovább segítik a munkájukat. Hozzátette: nem ez az egyetlen támogatás, amit a kórház kap, további 5 milliárd forint várható az intézmény fejlesztésére.
Bedros J. Róbert igazgató – aki egyben a Dél-Budára tervezett centrumkórházért felelős miniszterelnöki megbízott – kiemelte, hogy a Szent Imre Kórházban az elmúlt hét esztendőben rengeteg beruházást hajtottak végre, mi több, az egymilliárd forintos adósságától is megszabadult az intézmény. A mostani támogatásból új CT-, MRI-, ultrahang-berendezéseket, illetve DSA-készülékeket vesznek, amelyek a gyorsabb és hatékonyabb betegellátást segítik. A centrumkórházra kitérve elmondta, hogy annak bázisát a Szent Imre Kórház orvosai és dolgozói adják majd, vagyis az aktív osztályokon dolgozó kollégák ott folytatják munkájukat. A Dobogó városrészben felépülő intézmény egy olyan sürgősségi kórház lesz, amely a nap 24 órájában mindenféle esetben ellátja majd a betegeket, beleértve a gyermekeket is. Magyarországon eddig egyedülálló módon egyágyas kórtermekben gyógyulhatnak majd az érintettek, kivéve a gyermekközpontot, ahol kétágyas szobák lesznek, hogy a szülők kényelmes körülmények között, gyermekükkel együtt várhassák a gyógyulást. Az új létesítményben olyan osztályok is helyet kapnak majd, amelyek a Szent Imrében nincsenek, mint például a szívsebészet, ahol sürgősségi beavatkozásokat is el lehet végezni. A miniszterelnöki megbízott szerint egy zöldmezős beruházás kétségtelen előnye, hogy az intézményt a betegigényeknek megfelelően alakíthatják ki, és a kollégáknak is a legjobb munkakörülményeket teremthetik meg, ez esetben például nővérszálló, valamint az ott dolgozók rendelkezésére álló bölcsőde és óvoda létrehozásával. A mai Szent Imre Kórház a centrumkórház külső telephelye lesz, ahol műtét előtti és utáni kezeléseket végeznek el, és itt lesz a krónikus rehabilitációs ellátás is.
Nem a centrumkórház az egyetlen EBP-fejlesztés Újbudán, hiszen ennek keretében valósul meg a Gyermek-egészségügyi Centrum és az Egynapos Sebészet (Gyeüc) is a Szent Kristóf Szakrendelő szomszédságában. Hoffmann Tamás polgármester kiemelte, hogy az EBP egyszerre ad lehetőséget Újbudának a fekvő- és a járóbeteg-ellátás fejlesztésére, különös tekintettel a gyermekekre. A Gyeüc előkészítő munkálatai már zajlanak, az 1,9 milliárd forint állami támogatás, valamint a kapcsolódó önkormányzati források rendelkezésre állnak, rövidesen kiírják a közbeszerzést, annak lezárulta után pedig jöhetnek az első „kapavágások”. A centrumkórházzal kapcsolatban a polgármester megjegyezte, hogy a beruházás városfejlesztési szempontból is lehetőség a kerületnek, elsősorban a közösségi közlekedés szükségszerű bővítése miatt. Az új, ezerágyas intézmény 1,2 millió ember ellátásáért lesz felelős a fővárosban és Pest megyében. Németh Zsolt országgyűlési képviselő kijelentette, hogy az új kórház korszakos jegye lesz a magyar egészségügynek. Mint mondta, a kormányzat nemcsak az egészségügyi intézmények, hanem a mentőállomások fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektet, hiszen jelenleg több mint száz mentőállomás felújítása zajlik, és újak is épülnek.
Új intézmények, bővülő lehetőségek
– Újbuda a főváros legnagyobb lélekszámú városrésze, így alapvető, hogy az egészségügyi ellátás minél szélesebb spektrumon mozogjon. Egészségügyi koncepciónk nemcsak a gyógyításra, hanem a prevencióra is nagy hangsúlyt fektet. Szeretnénk, ha minél többen sportolnának minden korosztályban, ennek érdekében számtalan ösztönző programot és sportfejlesztést is végrehajtottunk. Ám van, amikor a megelőzés nem oldja meg a problémát. Ezért alakítottunk ki jól működő, hatékony egészségügyi ellátórendszert, amely szükség esetén az újbudaiak rendelkezésére áll – mondta el lapunknak Hoffmann Tamás polgármester. Ennek érdekében csak 2017-ben közel 377 millió forint értékben épültek, illetve újultak meg rendelők, szereztek be eszközöket a kerületben önkormányzati forrásból. Ultrahang- és röntgenberendezések érkeztek a Szent Kristóf Szakrendelőbe, háziorvosi rendelők fűtési és klímarendszereit újították fel, vagy energetikai, árnyékolástechnikai fejlesztéseket végeztek az épületeken. A végéhez közeledik az Újbudai Szociális Szolgálat új, Fejér Lipót utcai épületének kialakítása, ahol pszichiátriai betegek, valamint fogyatékos gyermekek nappali ellátását teszi lehetővé az önkormányzat, teljes egészében a sajátos igényeknek megfelelve. A közeljövő legnagyobb helyi beruházása az egészségügy területén a Gazdagréti Védőnői Szolgálat épülete, valamint a Keveháza utcai Alapellátási Centrumnak helyet adó épület lesz, amelyre összesen 234 millió forintot költ Újbuda Önkormányzata. Gazdagrét népessége az elmúlt időszakban ugrásszerűen növekedett, így a védőnői szolgálat körzetei már nem tudták ellátni a környéken élő gyermekeket, sokaknak a Szent Kristóf Szakrendelőbe kellett eljárnia a rendszeres vizsgálatokra. A szakrendelő szakmai javaslata alapján a Gazdagréti tér 5. szám alatti ingatlanrész kap új funkciót, ahol szoptatós helyiség is a kismamák rendelkezésére áll majd.
A Szent Kristóf az ország egyik legjobban felszerelt szakrendelője
Az elmúlt négy évben Újbuda Önkormányzata tulajdonosként több mint 700 millió forintnyi beruházást vitt véghez a Szent Kristóf Szakrendelőben, így az a hasonló intézmények között a legjobban felszereltek közé tartozik. Az elsősorban a kerület lakosait kiszolgáló, alap- és szakellátási feladatokat ellátó intézmény az egészségügyi alapellátás keretében működteti a kerületi védőnői hálózatot, biztosítja a gyermekfogászati ellátást, az iskolai-óvodai egészségügyi szolgáltatást és 30 szakterületen a járóbeteg szakorvosi ellátást. A Fehérvári úti központi épületben előjegyzési rendszer, valamint a kulturált várakozást, a páciensek személyiségi jogainak védelmét biztosító elektronikus beteghívó rendszer üzemel, az orvosi műszerpark folyamatosan cserélődik. A szakrendelőben 2016 óta állandó kihasználtság mellett MR diagnosztikai készülék is működik, segítve a betegek gyors hozzáférését a szükséges vizsgálatokhoz. Emellett megújult az ambuláns műtő, és korszerű gasztroenterológia is várja a betegeket. 2017-ben a szakrendelő kardiológiája és radiológiája kapott új, nagy teljesítményű, felső kategóriás ultrahang-berendezéseket, amelyek pontosabb, gyorsabb diagnosztikai vizsgálatokat tesznek lehetővé, a várakozási időt is csökkentve. A szakrendelő által üzemeltetett gyermekfogászat és szájsebészet, valamint a fogászati röntgen az elmúlt években teljes modernizáción esett át: megújult az összes gyermekfogászati és szájsebészeti rendelő, új eszközöket, kezelőszékeket vásároltak, digitális fogászati és panorámaröntgen-készülékeket szereztek be. Jelenleg nincs háromévesnél idősebb fogászati kezelőegység a szakrendelőben. A fejlesztések azért is kiemelten fontosak, mert így a szakorvosi gárda is jobb körülmények között tud dolgozni, ez pedig segít abban, hogy az orvosok hosszú ideig, stabilan a szakrendelő kötelékében maradjanak, biztosítva a zökkenőmentes betegellátást, ami nélkülözhetetlen egy olyan rendelőben, ahol évi 800 000 orvos-beteg találkozás történik.
Szűrővizsgálatokkal az egészségért
Tudományos tény, hogy a prevenció és az egészségtudatos életforma egyértelműen növeli az egészségben eltöltött életévek számát, éppen ezért szinte nem telik el hónap, hogy ne legyen a kerületben valamilyen szűrés, tanácsadás vagy figyelemfelhívó kampány. Az egyik legfontosabb ilyen program a Családi Egészségnap a Szent Kristóf Szakrendelőben, amelyre legutóbb is több mint ezer érdeklődő érkezett. A szervezők mindenkire gondolnak ilyenkor: a gyerekek szemészeti, allergia-, bőrgyógyászati szűréseken és testalkatfelmérésen vehetnek részt, a középkorúakat vércukorszint-, koleszterinszint-, illetve vérnyomásméréssel, dohányzásról való leszoktatással, egészséges táplálkozáshoz kapcsolódó dietetikai tanácsadással és bőrgyógyászati, urológiai, valamint artériás szűrésekkel várják. Az időseknek szárazszeműség-, zöldhályog- és hallásvizsgálatot, valamint csontsűrűségmérést is szerveznek. Az intézmény másik fontos rendezvénye az Anyatejes Világnapi program. A kampányoknak és a szakemberek, különösen a védőnők munkájának köszönhetően az elmúlt években nőtt a fél- vagy egyéves korukig szoptatott csecsemők száma a kerületben. A féléves korukig anyatejjel táplálkozó babák aránya 93, az egyéves korukig anyatejjel táplálkozóké 56 százalék. A szoptatás javítja az egészséges fejlődés esélyeit, segít megelőzni a betegségeket, csökkenti a táplálási komplikációkat is.
A lehetőségek köre a jövőben is bővül: a szakrendelő márciusban indítja útjára azt a projektjét, amelynek résztvevői ingyen kölcsönözhetnek online vérnyomásmérőket (ezeket a háziorvosok segítségével kaphatják majd meg a kerületben lakó érintettek). További terv, hogy Alapellátási Központ néven prevenciós tevékenységeknek helyet adó központot alakítanak ki a Vahot utcai rendelő üresen álló részében. A közösségi programok közül kiemelkedik az EgészségPart című tematikus nap. A prevencióra nagy hangsúlyt fektető eseményen legutóbb is számos szűrésre volt lehetőség, testtömegindex-méréssel, fogászati tanácsadással, természetes alapanyagú termékek vásárával és a Szent Kristóf Szakrendelő egészségügyi tájékoztatójával várták a szép számban érkező látogatókat. Az Andor utcai HázakHáza családi mozgás- és programközpont, valamint az Erőss Zsolt hegymászó által alapított Omnivagus Egyesület is szervez egészségügyi megelőző programot Újbudán. Ez a Pajkos Utcabál, ahol főleg a mozgásra mint prevenciós lehetőségre hívják fel a figyelmet, miközben igyekeznek a sérült gyerekek integrációját is elősegíteni azzal, hogy egészséges társaikkal együtt vesznek részt a helyszíni programokon.
Teddy maci program
A Teddy maci programban orvostanhallgatók játsszák el a rendelést: a plüssjátékok gyógyítása közben az óvodás gyermekek is meggyőződhetnek arról, hogy nem is olyan félelmetes az orvosi rendelő, a vizsgálat, miközben megismerhetik a leggyakrabban használt orvosi eszközöket, műszereket is.
|