Átlagosan 10-20 ezer forintot költenek gyerekenként a családok a tanszervásárlásra tanévkezdéskor. Az új iskolatáska akár meg is duplázhatja ezt az összeget, legtöbben a 10-15 ezres és a 15 ezer forint feletti táskákat keresik. Elsősök esetében vásárlásnál a legfontosabb szempont, hogy az iskolatáska ergonomikus és strapabíró legyen. - Szerencsére a kezdeti kiadásokat csökkenti, hogy az alsó tagozatos tanulók ingyen juthatnak tankönyvekhez - mondta Gyaraki Dávid, a REGIO JÁTÉK marketingvezetője. Felsőbb osztályokban idén a családok egynegyede nem cseréli le a meglévő táskát, minden második szülő pedig 5 és 15 ezer forint közötti összeget áldoz egy új darabra.
A tanszerek beszerzése főleg az édesanyákra marad, többségük előnyben részesíti a személyes vásárlást (60 százalék), az online és a bolti vásárlás kombinációját csupán 30 százalékuk választja. A játékáruház adatai szerint, az elmúlt év hasonló időszakához képest idén mintegy 10 százalékkal nőtt a mobileszközről érkező forgalom.
A legtöbb családban bevonják a gyermekeket az iskolaszerek vásárlásába, és közösen döntik el, hogy milyen füzet, tolltartó kerüljön szeptembertől a táskába. Kevésbé fontos az ár, inkább a megjelenés és a használhatóság számít. Legkeresettebbek az ismert mesék, filmek szereplőivel díszített tanszerek.
Az előkészületeket a legtöbb helyen augusztusban kezdik. - A nyár utolsó hónapja a legerősebb, ilyenkor generálódik a legnagyobb forgalom. A szülők ilyenkor kapják kézhez munkáltatójuktól az iskolakezdési utalványokat. A támogatás alapvető fontosságú, hiszen a családok több mint felénél ilyenkor 10-30 százalékkal nőnek a havi kiadások, minden ötödik szülőnél pedig 30-50 százalékkal is megdobhatja a havi költségvetést a tanévre való felkészülés – mondta Gyaraki Dávid.
A megkérdezettek kétharmada nem pártolja az elektronikus tankönyvek és az iskolai tablethasználat bevezetését. Felesleges plusz kiadásnak gondolják azt, illetve úgy vélik, használatuk károsítja a szemet és visszaszorítja a valódi értékeket.
Újbuda