Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 19. péntek, Emma

UIA CUP4CREATIVITY – negyedéves beszámoló

Újbuda   |   2022, június 30 - 11:41
Nyomtatóbarát változatSend by email

Az Insert és az Adaptér csapata újabb izgalmas negyedév végére ért. Korábban már beszéltünk róluk, de azért röviden foglaljuk össze, kik is ők:

Budapest XI. Kerület, Újbuda Önkormányzata a Cultural Urban Platform / CUP 4 Creativity című pályázatával lett egyik büszke nyertese az UIA (Urban Innovative Actions) nevezetű brüsszeli pályázású városfejlesztési támogatási programnak. Az így nyert támogatás segítségével jöhetett létre az Insert és az Adaptér.

Az Insert egy nemsokára induló online közösségi platform és webapplikáció. Célja, hogy lehetőséget teremtsen az alkotni vágyó újbudaiak számára a terveik megvalósítására, és alkotótársak, eszközök találására. A platformon bárki létrehozhat és meghirdethet eseményeket, eszközöket és társakat találhat egy közös alkotáshoz, helyszínt szervezhet saját kiállításának, tanárt fogadhat magának, vagy akár egy közös tudástárból is képezheti magát.
Az Adaptér a Bercsényi utca 10. szám alatt nyíló projekttér és kulturális központ, munkanevén Art & Tech center. Az Adaptér egy műhelyből, egy professzionális hang- és videóstúdióból, egy digitális, welcome experience elemekkel ellátott fogadótérből, valamint egy kreatív projekttérből áll. Célja, hogy teret biztosítson a kreativitás és az alkotókedv ösztönzésére a különböző belépési küszöbbel rendelkező felhasználók számára.


Mi történt mostanában?
Bár az Adaptér még bőven az előkészületek fázisában tart, már kijelenthető, hogy felvonultak a kivitelezők és elkezdődtek a felújítások. Ha minden jól megy, 150 napon belül a Bercsényi utca 10 már megújult állapotában fogadhatja az érdeklődőket!
Az Insert ennél már jóval előrehaladottabb állapotban van. Maga a platform is heteken belül elérhető lesz, de addig is számos helyen találkozhatnak az újbudaiak az Insert csapatával. Az elmúlt 3 hónap különösen aktív volt ilyen szempontból, foglaljuk össze röviden, mik is történtek!


Szabad a Tér
Az idei Szabad a Tér pályázat már az Insert együttműködésével valósulhatott meg. A pályázat célja, hogy lehetőséget biztosítson Újbuda lakosainak, hogy aktív formálóivá váljanak környezetüknek és közösségük életének. Olyan kezdeményezések nyerhettek támogatást, amelyek a közösségi terek élhetőbbé, szerethetőbbé, dinamikusabbá és befogadóbbá alakítására fogalmaztak meg megoldásokat, erősítették a lakosok kezdeményező- és cselekvőképességét, építették a részvételen és érdeklődésen alapuló közösségi életet.
Május végén meg is születtek az eredmények. A győztesek között szerepel többek közt a tavaly is nagy sikerrel megrendezett Ménesi utcabál, de számos új programötlet is, mint például a Hahó Kelenvölgy nevet viselő hagyományőrző fesztivál, a Pro Jugendstil Alapítvány cirkuszi játszóháza, vagy az Újbudai Komposztbarátok workshopjai.
Május végén az Újbudai Önkormányzatban a győztes pályázók bemutatták egymásnak pályamunkáikat, illetve közelebbről is megismerkedtek a hamarosan induló Insert platformmal, ami nagy segítségre lesz a közösségi kezdeményezések megvalósításában.


Platán-projekt
A Főkert a Bartók Béla úton tizenegy platán kivágása mellett döntött, ugyanis rossz állapotuk miatt veszélyesek voltak a környezetükre. Sokakat elgondolkodtatott, miként lehetne legalább a platánok nyomát megőrizni, organikusan beépíteni a környezetbe a kivágott fák darabjait. Így született meg a Platán-projekt, amely az Insert támogatásával valósult meg. A projekt eseményeire az Eleven Tavasz részeként került sor.
A projekt megnyitásaként a Kortárs Építészeti Központban tartott lakossági fórumon vehettek részt az érdeklődők. Itt meghallgathattak egy beszélgetést különböző meghívott vendégekkel, köztük Bardóczi Sándorral, Budapest főtájépítészével. Szó esett a platánfák szerepéről, elterjedéséről a városi környezetben, valamint arról, hogy milyen okok vezettek a fakivágásokhoz. A szakmai beszélgetés kiegészítéseként egy kiállításra is sor került, amelyet a Platán-projekt ideje alatt végig meg lehetett tekinteni.
A második program a Koós Gábor képzőművész segítségével megtartott textilnyomat workshop és totemkészítés volt, melynek során a résztvevők az általuk hozott szatyorra és/vagy pólóra nyomhatták rá a platánok törzsének erezetét, valamint festett fakorongokból építhettek totemet az eltávolított fa helyén hagyott karót felhasználva.
A Szent Gellért téren eközben a Gellért Rovar Resort ***** megnyitásán ügyködtek a szorgos látogatók. Az Építész Szakkollégium által szervezett kreatív barkács workshop keretében a résztvevők a kivágott platánok törzseiből rovar- és madárszállót készítettek, ezzel visszaadva valamit a rovaroknak és madaraknak, akiknek talán nálunk is nagyobb fájdalmat okozott a platánok kivágása.
A Vásárhelyi Pál és a Bartók Béla út sarkán a Pálma által készített pad felavatására került sor egy piknik keretei közt. A pad az egyik legnagyobb kivágott platán törzséből készült, így szép emléket állít az egykor ott álló fa számára.
Végül, de nem utolsó sorban, a programok összefogásaként Köves Bálint építész vezetésével létrejött a Platán és Bartók séta, amelynek során a Platán-projekt helyszíneit járhatták végig a résztvevők, miközben rengeteget megtudhattak a projekt hátteréről, valamint a megmaradt fák helyzetéről, a Bartók Béla út fejlődéséről, épített környezetéről és kevésbé látható kulturális összetételéről is.



Allee pop up
Májusban az Insert csapata két helyen is megtalálható volt, ha valaki több információra vágyott a kezdeményezésről. Egyrészt a Gárdonyi téren lévő kisebb standjuknál, másrészt az Alleeban felállított rendkívül látványos kitelepülésüknél, ahol a látogatók még értékes nyereményeket is nyerhettek, ha megadták egy „képességüket”, amit a platformon hasznosítani tudnának.
Az Alleeban ezen kívül négy workshop is megrendezésre került insertes színekben. A Kertitinta-tan workshopon a fenntartható művészet jegyében különböző növényekből készíthettek tintát a képzőművészet iránt érdeklődők, amit aztán természetesen használhattak is.
Egy héttel később az Upcycling akrilmedál-készítő workshop keretei közt a körülöttünk képződő gyártási műanyagmaradékokat nemcsak szép, hanem hasznos formába is önthették a látogatók.
Május 29-én pedig sor került a hónap utolsó két workshopjára is. A VISU slow design pecsét és print workshopján a pecséttervezés lépéseit lehetett elsajátítani, átélve a kézi print lelassulós élményét, A Hybrid Art Környezetbarát háztartás workshopján pedig az érdeklődők mindenki által rendszeresen használt tárgyakat készíthettek olyan háztartási hulladékok felhasználásával, mint például a tejesdoboz vagy a papírkarton.


Insert a közösségi oldalakon
Aki többet szeretne megtudni az Insertről, megtalálja őket a közösségi média felületeik egyikén.

Facebook: facebook.com/insertujbuda
Instagram: @insertujbuda