Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 18. csütörtök, Andrea, Ilma

Szűrhető a poszt-Covid-szindróma

Újbuda   |   2022, január 21 - 09:02
Nyomtatóbarát változatSend by email

A Covid az a fajta kór, amiről ha azt hiszi az áldozat, megszabadult tőle, kiderülhet, hogy hagyott egy kis emlékeztetőt; kutatásokból már tudható, hogy a szívtől a vesén át a pajzsmirigyig okozhat hosszabb-rövidebb távú tüneteket. A poszt-Covid-szűrés átfogó képet ad a páciens állapotáról, és rejtőzködő működési zavarokra is rávilágít.

Bár az emberiség már két éve gyűri a járványt, a koronavírus okozta betegségről még mindig keveset tud az orvostudomány. – Jelenleg tanulási fázisban vagyunk, ezért kinyilatkoztatásokat tenni a témában durva hiba, mégis sokan megteszik az egészségügyben – szögezte le dr. Sidó Zoltán címzetes egyetemi docens, aki összetett, alattomos betegségként beszélt a Covidról. A Pozitron Diagnosztikai Központ kardiológusa szerint a felépülés után jelentkező utóhatások között a legismertebb a fáradékonyság, a fejfájás és a lehangolt állapot, a szervi tünetek azonban komolyabb gondot jelentenek. Biztosan kijelenthető, hogy a koronavírus képes szívizomgyulladást okozni, de a szívbelhártya és a szívburok is gyulladt lehet. Emiatt kialakulhat átmeneti szívgyengeség vagy szívelégtelenség is, ezek kockázata pedig jelentősen megnő, ha a felépült páciens rövid időn belül sportolni kezd.
– A betegség után legalább 6-8 hetet pihenni kell, utána pedig érdemes elvégezni a poszt-Covid-szűrést, mielőtt intenzív mozgásba kezdünk – figyelmeztet a sportkardiológusként is tapasztalt orvos. A szakember szerint azért érdemes kivizsgáltatni magunkat, mert a hatások kialakulása megjósolhatatlan, a szűrés azonban fényt deríthet figyelmeztető jelekre, melyek segítségével megelőzhető a későbbi, súlyosabb szövődmény.
A poszt-Covid-szűrés alkalmával a fertőzésen átesettek megtudhatják, érte-e károsodás a szervezetüket. A szív- és érrendszerre fókuszáló vizsgálatsor vérnyomásméréssel kezdődik, a Covid ugyanis – akárcsak az oltás – sokaknál megemeli a vérnyomást. Az orvos a saját észleléseiről is kikérdezi a pácienst, hiszen például a ritmuszavar vagy a mellkasi fájdalom intő jel lehet. Ezt követik az olyan műszeres vizsgálatok, mint a nyugalmi EKG, a szívultrahang és a tüdő CT, de ritmuszavar esetén a 24 órás Holter-EKG is szóba jöhet. A szűrés során általános laborvizsgálatokat (vér, vizelet) is elvégeznek, mert a betegség a vesékben, tüdőben és a belső elválasztású mirigyekben is okozhat elváltozásokat. – Ilyen a pajzsmirigybetegség is, amelyet szintén előhozhat a Covid – mondta a kardiológus.
Bár a lehetséges tünetek sokasága félelmet kelthet, érdemes figyelembe venni, hogy a poszt-Covid-hatások nem tartanak örökké. A kardiológiai problémák jól orvosolhatók, ritkább esetben pár napos kórházi megfigyelésre is szükség lehet. A Covidot azonban számos alapbetegség súlyosbíthatja, ilyen a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a billentyű- és ritmus­zavarok. A szakorvos azt tanácsolja, bármilyen gyanú esetén először mindenki a háziorvoshoz forduljon, aki továbbküldi az érintettet a megfelelő vizsgálatra.

T. D.