A MASAT (műhold) néhány évvel ezelőtti sikere után ismét magyarok által tervezett és kivitelezett műholdak keringenek a világűrben. A műegyetemi fejlesztésű SMOG-P nano műholdat és a szintén magánfinanszírozású ATL-1 kisműholdat 2019. december 6-án helyi idő szerint 9:18-kor bocsátották fel Új-Zélandról, majd állították sikeresen pályára. A SMOG-P az első magyar PocketQube (5x5x5cm) méretű műhold, teljes egészében a Műegyetemen készült, oktatók irányítása mellett, egyetemi hallgatók aktív részvételével. A felbocsátás költségét a Villamosmérnöki és Informatikai Kar, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium állta.
A SMOG-P feladata a Földet körülvevő térség elektromágnes szennyezettségét bemutató első térkép elkészítése. Ez a műhold tulajdonképpen egy előfutár, erre utal a nevében a betű is. A SMOG-P jelenleg a világ legkisebb, működő műholdja.
A műholdak vezérlését és adataik vételét a Műegyetem E épületének tetején található rádióállomásról oldják meg, ahonnan napi egy órán keresztül tudják venni az éppen Magyarország felett, vagy a tágabb vételkörzetben áthaladó műhold adatait. Nagy segítséget nyújtanak azonban a világ rádióamatőrei is, akik lelkesedésből lementik gépükre a műhold adatcsomagjait, és megküldik a magyar tervezőknek, kutatóknak. Így fél év elteltével már egyre teljesebb a világ elektroszmog térképe, amelyet a https://gnd.bme.hu/mb/site/ oldalon lehet megtekinteni.
D.B.S.