Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 19. péntek, Emma

Ötven éve lépett ember a Holdra

Újbuda   |   2019, július 22 - 14:24
Nyomtatóbarát változatSend by email

Az ember Holdra lépésének félszázados évfordulója július 20-a, amely annak idején az Apolló 11 expedícióval valósult meg. A Hold meghódítóit szállító űrhajó 1969. július 16-án startolt, majd nyolcnapi űrutazás és a holdraszállás végrehajtása után leszállóegysége július 24-én tért vissza a Földre. Az Apollo 11 expedíció világszerte ismertté tette az égitest felszínére lépő Neil Armstrong és Buzz Aldrin, valamint harmadik társuk, a Holdra szállást a parancsnoki űrhajóból kísérő Michael Collins nevét.

1969. július 20-án lépett először ember a Holdra. A NASA (amerikai űrhajózási hivatal) Apollo-programja keretében ez volt az ötödik Apollo-küldetés. Miután az Apollo 11 holdkompja landolt a bolygón, először a parancsnok, Neil Armstrong lépett ki, majd 19 perccel később követte őt Buzz Aldrin. Mintegy két és egynegyed órát töltöttek a Holdon, talajmintákat gyűjtöttek és 21 kilogrammnál is több anyagot hoztak a Hold felszínéről a Földre. A harmadik űrhajós, Michael Collins a Hold körüli pályán keringő parancsnoki űrhajón maradt. A világraszóló eseményt élő adásban közvetítették a televíziók.

Hétvégén a texasi Houstonban, a NASA-központban tartottak megemlékezést a Holdra szállásról, de az Egyesült Államok több városában és településén is voltak rendezvények. A washingtoni National Geographic-múzeumban például interaktív kiállítás nyílt, egyik este az Apolló 11 kilövésének pillanatait idézte fel egy fényjáték az amerikai fővárosban, a Washington-emlékműre pedig az Apolló-űrhajót vetítették.

Ferenc pápa az esemény 50. évfordulója alkalmából Rómában a Szent Péter-téren vasárnap elmondott beszédében rendkívüli álomnak nevezte az első Holdra-szállást.

Mizser Attila a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára szerint az ötven évvel ezelőtti esemény alapvetően átformálta a Naprendszerről és a Földről alkotott képet. Az M1 adásban felidézte, hogy a Holdra lépő űrhajósok kőzeteket gyűjtöttek, lézertükröt és szeizmométert helyeztek el, s ezek rendkívül fontos adatokat szolgáltattak. A műszerek segítségével pontosítani lehetett a Föld-Hold távolságot, s a bolygó kontinensvándorlásait is. Az utóbbi akkoriban friss elméletnek számított, ahogy azzal sem voltak tisztában, vannak-e holdrengések. A teljes Apolló-program során mintegy 400 kilogrammnyi holdkőzetet hoztak haza az expedíciók, amelyek az égitest történelméről árulkodnak. A Holdra szállás jelentőségét úgy is érzékeltette a csillagász, hogy az emberiség évezredes álma teljesült, amikor egy idegen égitestre léphetett a "követei" révén. Az Apolló-program befejezése óta ez nem ismétlődött meg - fűzte hozzá.

Július 24-én, egyetlen alkalommal mutatja be az Uránia Nemzeti Filmszínház Todd Douglas Miller Apollo 11 című dokumentumfilmjét napra pontosan a sikeres visszatérés ötvenedik évfordulóján.