Május 6. és 10. között kell óvodába íratni azokat a gyermekeket, akik idén augusztus 31-éig betöltik a harmadik életévüket. A legalább napi négyórás óvodai nevelés kötelező; felmentést ötéves korig lehet kérni, a törvény szerint az óvodavezető és a védőnő egyetértésével kell döntenie erről a jegyzőnek. Speciális helyzetben vannak azok a harmadik születésnapjukat 2019. szeptember 1. és 2020. április 1. között ünneplő két és fél éves gyermekek, akiket szüleik már idén óvodába adnának. Az ő jelentkezésüket akkor lehet elfogadni, ha minden Újbudán lakó háromévest sikerült elhelyezni az óvodákban.
A férőhelyek száma a sok jelentkező ellenére nem okoz problémát. Tavaly közel 1400-an jelentkeztek az újbudai óvodákba, ahol összesen 1458 hely állt rendelkezésre – vagyis mindenkit sikerült elhelyezni. Idén a férőhelyek száma tovább bővül a Sasadi Óvoda Törcsvár utcai épületének bővítése során + 60 férőhellyel.
Az természetesen előfordult már korábban – és lehet példa rá idén is –, hogy egy-egy népszerűbb óvodába vagy óvodai telephelyre a rendelkezésre álló helyeknél többen jelentkeztek, ilyenkor az óvodavezetés a szülőknek elfogadható megoldást igyekszik javasolni. A jogszabály szerint a gyermeket elsősorban abba az óvodába kell felvenni, amelynek körzetében lakik, vagy ahol szülője dolgozik. De az agglomerációból érkezőknek is kézenfekvő választást jelentenek a XI. kerületi felújított, korszerűsített, bővített intézmények.
Újbuda részben a jól fejlett infrastruktúrája miatt lehet a legnépszerűbb kerület a családot alapítók körében, amit nemcsak a beruházások magas száma, hanem a beköltözések intenzitása is mutat. A népszerűség növekedésével párhuzamosan az önkormányzat 2017-ben komplex fejlesztési stratégiát készített a köznevelési, oktatási és szociális intézményekre vonatkozóan. Így lehet biztosítani, hogy folyamatosan korszerűsödő óvodákban jusson hely a kerületben élő kicsiknek.
ovodak_altalanos_informaciok_2019.doc
A bizalom a legfontosabb Az óvoda választásánál az elsődleges szempont, hogy a szülő bízzon a pedagógusban. Az persze ráadás, ha az óvoda eszközei újak, a szobák szépek, és ha a nevelési programban olyan elemeket talál, amelyek tetszenek neki – mondja Tóth Ildikó, az Észak-kelenföldi Óvoda vezetője. Mi számít az óvoda választásakor? Az otthonhoz vagy a munkahelyhez legyen közel a gyerek? A különórák, a tornaterem, a sószoba, vagy az épület és a játékok állapota a fontosabb? Miket kérdeznek a szülők? Azoknak, akik bölcsődéből érkeznek, könnyebb lesz a beszokás? |
(Újbuda)