Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 25. csütörtök, Márk

Jövő tavasszal már betegeket fogadhat az új centrum

Újbuda   |   2022, június 30 - 08:55
Nyomtatóbarát változatSend by email

Évekig csak papíron létezett, amikor pedig megkezdődött volna az építkezés, beütött a járvány és a pénzhiány. Az önkormányzati ciklusokon átívelő Gyermekegészségügyi Centrum projekt idén végre révbe ér, a létesítmény jövő tavasztól már elláthatja Újbuda, Budafok-Tétény, Érd, Diósd, Törökbálint és Biatorbágy mintegy 85 ezer gyermek járóbetegét. A projekt lebonyolításában jelentős szerepet vállaló Szent Kristóf Szakrendelő főigazgatója, dr. Lehoczky Péter szerint az egynapos sebészettel kiegészülő centrum egyedülálló intézménye lesz a magyar egészségügynek.

• Hogy áll a munka?
Ha minden a terv szerint halad, ez év december 6–31. között befejeződik az épület kivitelezése. Ez a határidő ránk is vonatkozik, mert bizonyos belső bútorokat és gyógyításhoz szükséges eszközöket be kell építenünk. Ha tényleg megkapjuk az épületet idén, akkor jövő tavasszal már fogadhatjuk a kis betegeket és szüleiket, megkezdődhet a főváros legkulturáltabb gyermekrendelőjének működése.


• Egy ekkora központot nem csupán felépíteni, működtetni is kell. Az egészségügyi rendszer ínséges lehetőségei között hogyan lehet beindítani egy ilyen volumenű vállalkozást?
Múlt héten a szakrendelő vezetőivel bejártuk az épületet, hogy megtehessünk kisebb módosításokat, legalábbis, amire még lehetőség van. Az eszközök egy részét 2017–18-ban már beszereztük, másik részét viszont most kell megvenni. Jól meg kell azonban gondolnunk, mire költünk, hiszen úgy elszabadultak az árak, hogy jóval kevesebb pénz jut a berendezésre, mint négy-öt éve jutott volna. Kihívást jelent az is, hogy azok az orvosok, dolgozók, akik jelenleg a Szent Kristóf Szakrendelőben összezsúfolódva végzik a gyermekellátást, hamarosan egy jóval nagyobb épületben, két-háromszor annyian lesznek. Az óriási szakemberhiány közepette nem lesz egyszerű összeszedni a csapatot, ezért lépcsőzetesen fogunk létszámot növelni. Az lebeg a szemünk előtt, hogy méltó körülmények között kezdhessük el a szakmai munkát, amelynek László Imre polgármesterrel egyeztetve tavasszal el kell indulnia.


• Diagnosztikai részleget nem terveztek a komplexumba, ön azonban régóta kardoskodik mellette. Miért? Be lehet még tuszkolni egy új funkciót a folyó beruházásba?
Szakemberként ragaszkodnom kell ahhoz, hogy CT-, MR-készüléknek, diagnosztikai vizsgálatoknak rendelkezésre kell állniuk. A centrum ugyanis közel 85 ezer gyerek ellátására vállalkozik, és mivel a közeljövőben 22 ezer lakás épül a kerületben, hamarosan 250 ezer felnőtt és gyerek páciensre számíthatunk. Egy ilyen komoly ellátóközpont fejlett diagnosztikát igényel, amely az elképzelések szerint a mai Fehérvári úti rendelőintézetet és az új centrumot összekötő épület formájában valósulhatna meg. A szerepe óriási lenne, hiszen most, ha egy gyereket alaposabban meg akarnánk vizsgálni, át kellene vinni hóban, sárban, forróságban a rendelőbe röntgenezni. Személyesen annak örülnék a legjobban, ha ezekhez a vizsgálatokhoz mindenki hozzáférne, nem csak azok, akiknek telik fizetős ellátásra. Tervezési fázisban vagyunk, de még nem látom, honnan teremthető elő a szükséges forrás. A főváros 1,2 milliárdot szán a teljes projektre, az önkormányzat 500 milliót tesz bele. A többi pedig attól függ, folytatódik-e az Egészséges Budapest program, mert akkor számíthatunk további fővárosi támogatásra, sőt, úgy vélem, uniós forrásokra is. Ha ez sikerül, akkor az ország egyik legkorszerűbb, legfejlettebb gyermek- és felnőtt szakrendelője jön létre, amely az egynapos sebészettel az amerikai, kanadai egészségügyi struktúrához hasonló ellátást lesz képes nyújtani. Az emberek 90 százalékát járóbetegként tudnánk kezelni, így nem lenne szükség kórházi befekvésre, ami harmadolná-negyedelné az államra háruló költségeket. Ezt Újbuda képes meglépni.

A tervezett ütemezés szerint halad a Fehérvári úti Szent Kristóf Szakrendelő melletti Gyermekegészségügyi Centrum építése. Az önkormányzat Városgazdálkodási Igazgatóságának tájékoztatása szerint jelenleg a szakipari munkák zajlanak: a gépészeti és elektromos szerelések már a második emeleten is befejeződtek, így zárhatók az álmennyezetek. A létesítményre utólag ráépített harmadik szinten folyik az egynapos sebészet műtőinek kialakítása, ez a centrum belső tereinek burkolásával, festésével egy időben, a nyári hónapokban zajlik le. A tervek szerint 2022 decemberére várható a műszaki átadás-átvétel, innentől kezdve már „csak” be kell költöznie a rendelőnek. Itt is kiemelt szerep jut a Szent Kristóf Szakrendelőnek, hiszen ez szerzi be az orvostechnikai berendezéseket, eszközöket és bútorokat. A 2023 tavaszára tervezett megnyitásig soknak tűnhet a várakozási idő, de az engedélyeztetési eljárások hónapokat is igénybe vehetnek. Amikor a Gyermekegészségügyi Centrum megkapja a használatba vételi, majd a működési engedélyt, szabaddá válik az út a betegellátás előtt.


T. D.