A garázshelyek előnye, hogy jóval olcsóbbak a lakóingatlanokhoz képest, árukhoz viszonyítva azonban drágábban lehet kiadni őket. Emellett számos oka van, hogy a garázshelyek árának, illetve bérleti díjának további emelkedése valószínűsíthető – magyarázza Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzője.
Az egyik ilyen tényező, hogy Budapesten terjeszkednek a fizetős parkolási zónák, még a külső kerületekben is. A folyamatot ráadásul az M4-es metró átadása is felgyorsította. A metró vonalán, főleg a dél-budai megállók környékén nőhet meg jelentősen a kereslet a garázshelyekre, hiszen sok ingázónak érheti meg bérelni vagy vásárolni fedett, őrzött parkolóhelyet, mint fizetni az utcán parkolásért – mondja Valkó Dávid. A többi metró végállomásainál is a garázsok, parkolóhelyek felértékelődésére lehet számítani, hasonló okokból.
A garázsok befektetési célú vásárlása azért is kedvező, mert általában hosszabban („nyári szünet” nélkül) lehet azokat kiadni, illetve nincs velük különösebb tennivaló, és szinte egyáltalán nem amortizálódnak – állítja Valkó Dávid. Szerinte főként azokat a garázsokat könnyű kiadni – és így ilyenekbe érdemes fektetni –, amelyek közel vannak a belvároshoz, vagy a metróhoz, amelyek környékén fizetős a parkolás és nehéz parkolóhelyet találni, illetve fedett, fűthető teremgarázsban vannak, lehetőleg új/újszerű társasházban.
Bel-Budán 28-38 ezer, a pesti belvárosban 25-35 ezer, a külsőbb kerületekben Pesten és Budán egyaránt 15-25 ezer forint körül alakul a megszokott teremgarázs bérleti díj. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tranzakciós adatbázisára hivatkozva az OTP Jelzálogbank elemzése rámutat, hogy Budapesten az I. kerületben a legdrágábbak a garázsok, ott 2,9 millió forint volt az elmúlt két évben értékesített garázshelyek átlagára. A II. kerületben 2,5 millió, a VII. és XII. kerületben 2,3 millió, a VI. kerületben pedig 2,2 millió forint volt az átlagár. A legolcsóbban a XVIII. kerületben lehetett garázst venni, átlagosan 0,8 millió forintért.
Az elmúlt két évben a budapesti garázs és parkolóhely eladások közel kétharmadát a XIII., a XI. a XIV. és a III. kerületben bonyolították.
Újbuda/MTI