A 2014-ben elindított Otthon Melege Program eddig közel 120 ezer háztartás energetikai korszerűsítését tette lehetővé mintegy 23 milliárd forintnyi támogatással. A program keretében a gázkonvektorok cseréje mellett lehetőség nyílt kazánok, háztartási gépek és nyílászárók cseréje is - írja a portfolio.hu.
A pályázat részletei
- A rendelkezésre álló keretösszeg 1,5 milliárd forint. A forrást a központi költségvetésből biztosítják.
- A pályázat beadása régiónként eltérő. Elsőként 2017. szeptember 21-én 8 órától a Közép-Magyarországi régióban élők nyújthatják be kérelmeiket. Ügyfélkapus regisztráció szükséges a pályázat benyújtásához.
- Kizárólag magyar adóazonosító jellel rendelkező természetes személyek nyújthatnak be pályázatot. A beruházással érintett ingatlanban a pályázónak tulajdonjoggal kell rendelkeznie.
- A támogatás vissza nem térítendő, utólagos finanszírozású, amely pályázatonként egy épületre/társasházi lakásra igényelhető.
- Támogatásként az elszámolható bruttó költségek 80 %-a, de maximum 500 ezer forint igényelhető.
- Amire figyelni kell, hogy az elszámolható költségek nem haladhatják meg a fejlesztéssel elérhető energia-megtakarításra vetített 350 forint/kWh/év költséget.
Támogatható tevékenységek, elszámolható költségek
- A pályázat keretében a kimutatható energia-megtakarítást és CO2 kibocsátás csökkenést eredményező konvektoros fűtési rendszerek korszerűsítése, felújítására irányuló beruházások támogathatóak.
- A pályázat keretében támogathatóak a meglévő gázkonvektorok új gázkonvektorokra történő cseréje vonatkozásában felmerült anyag- és munkadíjak, továbbá tervezési, engedélyeztetési és egyéb, az átvétellel kapcsolatos szakhatósági költségek, továbbá a tulajdoni lap költsége.
- Elszámolható költségnek minősülnek továbbá az új kéménybe kötendő gázkonvektorok kéményépítésével, átalakításával, korszerűsítésével kapcsolatos anyag, munka, illetve szakértői költségek is, melyek önállóan, konvektor csere nélkül nem támogató költségek.
- A projekt keretében a gázkonvektor készülékek bruttó 150 ezer forintos egységáron számolhatóak el.
- A támogatás szempontjából a szakértői díj maximális mértéke az elszámolható kivitelezési költség maximum 10%-a lehet.
A pályázó teendői
- Ügyfélkapus regisztrációval kell rendelkezni a pályázónak vagy a meghatalmazottjának.
- Az ingatlan beazonosítása érdekében egy 60 napnál nem régebbi tulajdoni lap beszerzése szükséges.
- A tulajdonosok és a haszonélvezők meghatározása esetén szükséges a tulajdoni lap mellett, meghatalmazás, hozzájárulás és osztatlan közös tulajdon esetén használati megosztási szerződés.
- A kivitelezés során a pályázónak rendelkeznie kell mindkét fél által aláírt (feltételes) kivitelezői szerződéssel.
- Egyéb dokumentumok összegyűjtése: adóazonosító jel alátámasztására szolgáló adóigazolvány, NAV igazolás; bankszámlaszám igazolására szolgáló bankszámlakivonat, vagy banki igazolás, vagy bankszámlaszerződés; kiskorú vagy cselekvőképtelen természetes személy tulajdonában álló ingatlan esetén a gyámhatósági vagy bírósági határozat benyújtása szükséges a gyám/gondnok kirendeléséről; kiskorú ingatlantulajdonos esetén kiskorú születési anyakönyvi kivonata; teljes cselekvőképességgel nem rendelkező pályázó esetén 6. számú melléklet benyújtása szükséges.
- Miután minden szükséges dokumentumot összegyűjtöttünk, akkor a pályázati adatlap kitöltése következik természetesen a dokumentumokkal összhangban. Emellett szükséges a nyilatkozattétel és az összegyűjtött dokumentumok csatolása.
- Ezek után beadjuk a pályázatot és várjuk a döntést.
- Ha megszületik a pozitív döntés, akkor kezdődhet a megvalósítás.
- A megvalósítás végeztével összegyűjtjük a keletkezett dokumentumokat és benyújtjuk az NFSI Nemzeti Fejlesztési és Stratégiai Intézet Nonprofit Kft. részére.
- Ha mindent rendben találnak, akkor a benyújtást követően 30 napon belül megtörténik a támogatás folyósítása.