Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 14. kedd, Bonifác

Fenyőfaültetés győzelem után

Újbuda   |   2022, április 27 - 13:55
Nyomtatóbarát változatSend by email

A Déli Körvasút eredeti koncepciója tönkretenné a környéken élők egyetlen parkját, a vasúti töltés mellett húzódó Hamzsabégi sétányt – erre hívta fel a figyelmet a Polgárok a Pályán az Élhető Környezetért (POPÉK) Egyesület faültetési akciója. A vasútbővítés körüli harcban jelenleg a civilek állnak nyerésre: a bíróságon elmeszelt környezetvédelmi engedély miatt jó esély nyílt a kivágásra váró fák és a park megmentésére.

– Két nagy győzelem örömére ültettük ezt a fát: az egyik, hogy a Fővárosi Törvényszék megsemmisítette a Déli Körvasút környezetvédelmi engedélyét, mert a hatástanulmány nem felelt meg a környezetvédelmi szempontoknak – mondta el egy fenyőfa földbe helyezése után a POPÉK alelnöke. Tóth Sándor Péter szerint az itt lakók időt nyertek és lehetőséget, hogy a tervek emberközelibb, olcsóbb és gazdaságosabb irányba változzanak.

Kell a bővítés, de másképp
A Budapesti Fejlesztési Központ (BFK) Déli Körvasút projektje – amelynek kivitelezését Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó cégek nyerték el – a Ferencváros–Kelenföld vasútvonal bővítésével tenné a vasutat a városi közlekedés szerves részévé. A cél az, hogy a dél-budapesti agglo­merációban élők autó helyett vonattal járjanak be a fővárosba, amihez sűríteni kell az elővárosi és távolsági járatokat. A civilek azonban megtámadták a kormányhivatal által kiadott környezetvédelmi engedélyt, a másodfokú ítélet pedig hatályon kívül helyezte, mivel az nem foglalkozott a talajvízzel, a zajterheléssel, a madárvédelemmel vagy a beruházás alternatíváival.
De a civilek nem csak a parkot féltik: vasút mellett lakni ugyanis eleve nem túl kényelmes, különösen, ha ott tehervonatok is közlekednek. Jól tudják ezt a Hamzsabégi út, a Sárbogárdi út és a Dombóvári út mentén lakók, hiszen a Déli Körvasút vágányai mellettük haladnak el. Főleg a 1,5 kilométer hosszú, 30 méter széles, gyalogos-biciklis sétányként funkcionáló Hamzsabégi utat terheli a vasúti forgalom. Ez pedig nem kicsi, hiszen a Kelenföldi és a Ferencvárosi pályaudvart összekötő pár kilométeres szakaszon végigfut a Magyarországon áthaladó tehervonatok többsége.
– Az eredeti terv, amely négy sínpárral növelné a pálya áteresztő kapacitását, nem perspektivikus elképzelés – fogalmazott a helyszínen László Imre polgármester, majd hozzátette, erről a területről inkább előbb, mint utóbb a teherforgalmat át kell helyezni. A kerület vezetője elmondta, beszélt Vitézy Dáviddal, a BFK vezérigazgatójával, aki biztosította: tiszteletben tartják a bírósági ítéletet, és annak megfelelően dolgoznak ki az itt élőknek elfogadható koncepciót. Vitézy korábbi álláspontja még az volt, hogy a jelenlegi kettő helyett három-négy vágányon még több vonat mehessen át ezen a túlterhelt vonalon. – A bővítés mellett az elkerülő V0-ás kialakítását is tervezik, nekünk pedig az a feladatunk, hogy a V0-ás legyen a végleges megoldás – jelentette ki a polgármester. A környékbeliek és a horribilis összegű, 337,9 milliárd forintos beruházást ellenzők szerint az is elég lenne, ha az ország legterheltebb vasúti Duna-hídját kiváltanák délebbre egy új híddal és a hozzá kapcsolódó, Budapestet délről elkerülő vasúti gyűrűvel (V0). Így nem kellene a hatalmas építkezés porát, zaját elviselni hosszú ideig, és nem kellene rengeteg fát kivágni.

Az élhető környék zöld színű
A POPÉK két éve küzd azért, hogy a sétányt jogilag az eddigi közút helyett zöld felületként jegyezzék be. Ebben is megtörtént a pozitív fordulat. – Az önkormányzat és képviselőink segítségével sikerült elérnünk, hogy az átminősítési folyamat már finisben van – közölte az eseményen az alelnök, aki azt is elmondta, azért ültettek éppen fenyőfát, hogy karácsonykor a helybeliek idén a sétányon is karácsonyozhassanak, családi programokat szervezzenek köré.
A faültetéshez csatlakozott az egy esztendeje alakult, a városi zöldítésért dolgozó Woodapest civil mozgalom. – Azt gondoltuk, ha szeretjük a természetet, a fákat és a kirándulást, mi lenne, ha megpróbálnánk a városunkat fásítani? – számolt be a mozgalom céljairól az alapító, Puskás Peti. A zenész elmondta, tavaly két-három fával kezdték, most két kerületben 30-40-et ültetnek el egy tavaszi szezon alatt. – Rengeteg civil érdeklődik irántunk Instán, Facebookon, hogy szeretnének csatlakozni önkéntesként, adományozóként – tette hozzá büszkén a zenész. A szervezet ráadásul divatba hozta a fa ajándékozását: egyre többeknek jut eszébe, hogy házassági évfordulóra, születésnapra rendhagyó ajándékként fát vegyenek, amit aztán az egészet intéző Woodapesttel együtt ültetnek el Budapesten.

T. D.