Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 26. péntek, Ervin

Egyeztetés a Kelenföldi Városközpontról

Újbuda   |   2022, június 14 - 09:02
Nyomtatóbarát változatSend by email

A tarthatatlan állapotú Kelenföldi Városközpont megújítását eleinte eladás útján oldotta volna meg a többségi tulajdonos főváros, de a lakossági tiltakozások és az önkormányzat vétója időt nyert a csarnok számára. A civilek, illetve az önkormányzat képviselői legutóbb a fejlesztés sarkalatos pontjait tárgyalták végig. A cél, hogy október végéig egy több verziót felvázoló, a helyiek támogatását élvező javaslatcsomag kerüljön a főváros asztalára.

A Bikás park melletti Tétényi úti városközpontban rengeteg üzlet, egyebek közt pékségek, étkezdék, posta, virágosok és élelmiszerboltok látják el a környéken lakó több ezer embert. A 42 éve épült létesítmény azonban rossz állapotban van, a vasszerkezetek korrodálódtak, az esővíz mindenhova befolyik, a faburkolatok tönkrementek. A komplexumot tulajdonló főváros (az önkormányzati rész csupán 20 százalék) tavaly ősszel úgy döntött, eladja a területet, hogy egy új szolgáltató- és bevásárlóközpont épüljön ott. A kerület vezetése azonnal egyeztetésre hívta az üzletközpont bérlőit és vállalkozóit, László Imre polgármester pedig ígéretet tett, Újbuda csak akkor járul hozzá az értékesítéshez, ha az újjáépítési tervek kielé­gítik a helyben lakók igényeit. A civilek kinyilvánították: nem akarnak magas épületet a régi helyére, és ragaszkodnak ahhoz, hogy az üzletközpont eddigi funkciói megmaradjanak. Az ingatlan megvásárlására és hasznosítására kiírt pályázat november végén zárult. A polgármester ekkor kijelentette, Újbuda vezetése nem támogatja az eladást, mert nem érkezett olyan ajánlat, amely összhangban lenne a környékbeliek elképzeléseivel. Végül eredménytelennek nyilvánították a pályázatot. Annak érdekében, hogy a terület sorsának alakulására hatással lehessenek a lakók, az önkormányzat arra készül, hogy a Kerületi Építési Szabályzatot (KÉSZ) a lakossági igények szerint módosítja, ami határokat szabhat a főváros döntésének.

Új helyett a régit pofoznák ki
László Imre a legutóbbi egyeztetésen elmondta, hagyományos vagy online szavazást, valamint fórumokat terveznek tartani az ügyben, hogy a környékbeliek minél nagyobb számban nyilváníthassanak véleményt, amiből összeállhat a fővárosnak szánt javaslat. Kérdésre válaszolva a polgármester kijelentette, a kérdések megfogalmazásában is együttműködnek a civilekkel, hogy azok minden szereplőt képviseljenek. A civilek részéről elhangzott, úgy tudják, az épület vasbeton szerkezete kiváló állapotban van, így bontás helyett felújítani kellene. A kerület főépítésze, Schreffel János válaszában rámutatott: az új épület mellett szól, hogy egy jobb beépítési mutatókkal, több zöldfelülettel rendelkező, modernebb központot lehetne létrehozni, ami ráadásul olcsóbbnak ígérkezik, mint a felújítás. A Kelenföld Városközpont Megmentéséért Mozgalom arról tájékoztatta a megjelenteket, hogy eddig 13 ezer, a felújításra szavazó kerületi lakó aláírását gyűjtötték össze.
– Az aláírásgyűjtés és az önkormányzat eddigi felmérése fényében úgy tűnik, a lakosság a felújítás és az alacsony épület mellett áll – mondta el az egyeztetés végén Szécsi Ilka. A KörTér ökoközösség képviselője örömét fejezte ki, hogy az önkormányzat folytatja az együttműködést a civilekkel, és bevonja őket a KÉSZ módosításába. Szécsi Ilka arra is kitért, reméli, hogy a főváros az itteniek érdekeit szem előtt tartva nem fog élni a KÉSZ módosítása miatt felmerülő kártalanítási joggal, az ugyanis a profit­orientált beruházókra jellemző. – A hosszú távú érdek az, hogy a városközpont közvagyonban maradjon, és fejlesztés alá vonják – fogalmazott a KörTér képviselője.
– Maradjon meg a városközpont jelenlegi formája a szükséges felújítás mellett, de növeljék meg a zöld felületeket – érvelt szintén a régi épület megtartása mellett Bereczky Gábor, a Védegylet főtitkárhelyettese. Szerinte egy két szintnél magasabb épületbe iroda vagy szálloda is betelepülhet, ez pedig megnövelné a környék forgalmát, tönkretenné a helyi humán infrastruktúrát, és rontaná a helyiek életminőségét. Hozzátette, tisztában van azzal, hogy az épületegyüttest lebontani, a helyére pedig egy ugyanakkorát építeni nem éri meg egy beruházónak sem.
László Imre polgármester a következőkkel zárta az egyeztetést: „Mi a fővárostól mint tulajdonostól azt a lehetőséget kaptuk, hogy október 31-éig egyeztessünk a civilekkel, a környéken élőkkel, hogy milyen megoldás lenne számukra elfogadható. A jogosítványunk arról szól, hogy korrekt egyeztetéseket folytassunk, és kialakítsunk több javaslatot, amit átadunk a fővárosnak. Egyetértek azzal, hogy ne épüljön toronyház, de hogy az épület hány szintes lesz, az az ott élők megkérdezése és a tárgyalások során fog eldőlni. A pontot a mondat végére a főváros teszi oda. Nekünk az a dolgunk, hogy árnyaltan, minden részletre kiterjedően feltárjuk az információkat, amelyek birtokában a főváros felelős döntést tud hozni.”

T. D.