Az elmúlt száz esztendőben nem volt ekkora zöldmezős egészségügyi beruházás hazánkban, de ami az egészségügyi ellátási rendszerben betöltendő szerepét illeti, kimondhatjuk, hogy ehhez fogható kórházépítésre még nem volt példa Magyarország történetében.
– A szakmai csapatommal tizenegy hónapon át dolgoztunk az új kórház betegközpontú orvosszakmai, ápolási és az ehhez szükséges orvostechnológiai követelményrendszerének felépítésén. Ennek a programnak az irányjelzői mutattak utat a pályázaton induló mérnököknek – fejtette ki lapunknak Bedros J. Róbert miniszterelnöki megbízott. Hozzátette: a tempó feszített, hiszen öt év múlva szeretnék átadni a lakosságnak az új intézményt.
Mint megtudtuk, a tervpályázatra beérkezett pályaművek mindegyike tartalmazott megvalósításra érdemes elemeket, így a végleges tervek kialakításánál ezeket mind megvásárolják és felhasználják.
– A Dél-budai Centrum az egészségügyi ellátáson kívül számos előnyt nyújt majd az újbudaiaknak és az agglomerációban élőknek. A kórház közel háromezer embernek fog munkát adni, és várhatóan a közmű- és közlekedési fejlesztéseket követően számos szolgáltató, kereskedelmi egység és egyéb intézmény létesül majd a közelében, hiszen a környék jóval frekventáltabbá válik, mint korábban – mondta Bedros J. Róbert. A miniszterelnöki megbízott arról is beszámolt, hogy a Dél-budai Centrum szakmai bázisának jelentős részét a Szent Imre Kórház dolgozói adják majd, annak mostani aktív osztályai a centrumkórházban folytatják tevékenységüket. A Tétényi úti komplexum pedig külső telephelyként krónikus és rehabilitációs ellátást biztosít majd, a területén lévő gyógyvízkészlet hasznosításával műtét előtti kezelések is elérhetők lesznek a jövőben.
A Dobogó városrészben épülő kórháznak 1,2 millió ember sürgősségi ellátásáról kell gondoskodnia egész évben, a nap 24 órájában, sőt, egy esetleges katasztrófahelyzetben is helyt kell állnia. Innen egyetlen beteget sem küldenek tovább, hiszen itt az égésplasztika kivételével minden fontosabb orvosszakma képviselteti majd magát.
A kórház gyors megközelíthetősége szempontjából rendkívül fontos a helyszínválasztás és a közlekedési struktúra kialakítása egyaránt. Ezt szolgálja az M1–M7-es autópálya közvetlen lehajtója, a 7-es úttal való kapcsolat, a két heliport és a tömegközlekedés fejlesztése, amelynek része a kötöttpályás vonalak kiépítése is az állami szervekkel együttműködésben.
(Újbuda)
![]() |
![]() |