Csernus László, a képviselő-testület gazdasági bizottságának elnöke emlékeztetett, korábban az Emberi Erőforrások Minisztériumával közösen programot kezdeményeztek azzal a céllal, hogy minél több fogyatékos, vagy megváltozott munkaképességű ember kapjon munkát a közigazgatási intézményekben. Közölte, eddig három minisztérium és negyven önkormányzat csatlakozott a kezdeményezéshez azt vállalva, hogy legalább további két-két fogyatékos embert foglalkoztatnak, és ezzel elősegítik az érintettek nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedését.
Elmondta, hogy az újbudai önkormányzatban például a telefonközpontban is alkalmaznak látássérülteket. Van aki vezető pozíciót tölt be a hivatalban, míg egy mozgásában korlátozott munkatárs akadálymentesítési szaktanácsadóként dolgozik.
Csernus László a Kockacsoki elnevezésű, Budafoki úti kézműves csokoládéműhely avatóján azt mondta, elemi szükséglet a befogadó, az összetartozást erősítő társadalmi közeg kialakításának elősegítése, és támogatandónak nevezte azokat a cégeket, melyek munkát teremtenek a fogyatékossággal élő emberek számára.
A nonprofit cég vezetője, Dénes Ákos arról beszélt, céljuk, hogy az autizmus spektrumzavarral élő fiataloknak értékteremtő munkát adjanak, így például megtanítsák őket a csokoládégyártás folyamataira. Úgy látja, az így megszerzett munkatapasztalat az autista fiatalokat az önállóbb életvitelük kialakításához segítheti. Szerinte most nyitott kézművescsokoládé-készítő műhely az első az országban, ahol kifejezetten fogyatékos embereknek nyújtanak segítséget. Közölte, az autista fiatalok önálló életvitelre felkészítő tanfolyamon, valamint munkatapasztalat szerzési lehetőséget nyújtó gyakornoki programban és tartós foglalkoztatásban vehetnek részt; a cél a nyílt munkaerőpiacon történő munkavállalásra való felkészülés.
A vállalkozás vezetői két év alatt 150 fogyatékos fiatalt akarnak bevonni a programjukba és 15 autista fiatalnak kínálnak gyakornoki programot.
MTI