A Miyawaki-minierdők úgy jönnek létre, hogy a természetes körülmények között adott helyen kifejlődni képes növényfajokat, illetve azok kísérő fajait sűrűn egymás mellé ültetik egy kis területen. – A növények így gyorsabban növekednek, mert a fényért és tápanyagokért folyó versengés erősebben hat, mint egy magában álló díszfa esetén – ismertette a helyszínen Zakar András, a Budapesti Közművek FŐKERT Kertészeti Divíziójának főigazgatója.
A kétszer kétsávos Andor utca a jelentős átmenő forgalom és az út két oldalán álló tízemeletes panelsor miatt ökológiai szempontból nem egy amazonasi esőerdő. Ezért döntött úgy a Főkert, hogy a környezetvédelem mellett elkötelezett Újbudán, az Andor utcában telepít minierdőt, amely nemcsak kellemes látványt nyújt majd, de a fák tisztábban tartják a levegőt, és kánikula idején csökkentik a hőmérsékletet. Zakar András szerint a növényi vetélkedőnek köszönhetően a fák a hagyományos fasornál nagyobb zöld tömeget képeznek, amit fagyal- és kecskerágócserjék is erősítenek.
Az Andor utcai minierdőben juhar, kőris, hárs, vadkörte és vadalma kapott helyet. Utóbbi kettő a méhek számára fontos nektárt termel, termésük pedig állati táplálékként szolgál. A Főkert szakemberei 80 centi mélyen cserélték ki a talajt tápanyagdús komposztra és termőföldre, majd szalmával takarták le, ami a kiszáradás és a gyomosodás ellen véd. A sűrű ültetésnek köszönhetően a fák évente egy métert is nőhetnek. Budapesten tavaly ültettek először Miyawaki-erdőt a Tabánban, ahol a fák egy év alatt háromszorosukra nőttek. Az ilyen növénytársulások növelik a klímaváltozás okozta aszályoknak kitett fák túlélési esélyeit is.
T. D.
![]() |
![]() |