Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 24. szerda, György

Újbuda büszkeségei: a tudomány és kutatás terén is élen járunk

Újbuda   |   2015, december 18 - 10:45
Nyomtatóbarát változatSend by email

Több kerületi érdekeltségű kutató, tudós illetve felsőoktatási szakember is megkapta a NOVOFER Alapítvány által 1989-ben létrehozott Gábor Dénes-díjat. Az elismeréseket, amelyet a társadalmi fejlődés érdekében magas szinten képzett alkotó emberek közreműködéséért, kiemelkedő teljesítményéért ítélnek oda, a Parlament Felsőházi termében adták december 17-én.

A társadalmi fejlődés csak magas szinten képzett alkotó emberek közreműködésével biztosítható, ezért társadalmi érdek a kutató, fejlesztő, feltaláló, oktató szakemberek kiemelkedő teljesítményének elismerése és sikereik példaként állítása – vallja a díjat 1989-ben létrehozó Novofer Alapítvány. Idén immár 27. alkalommal adták át az elismerést, amely a civil szféra egyik legnevesebb műszaki alkotói kitüntetése Magyarországon, és amelyben eddig 203-an részesültek. A díjátadót Kövér László, az Országgyűlés elnöke nyitotta meg a Parlament Felsőházi termében, szerinte „amilyen nagy a feladat, olyan nagy a tét is”. Gyulai József professzor, az alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta, a díjazottak kiválasztása nehéz feladat elé állította a zsűrit. A tudományfinanszírozás ugyanis akkor éri el célját, ha az adott kutatási felfedezésnek vagy tanulmánynak gyakorlati és piaci haszna van. Az államtitkárok, nagykövetek, nemzetközileg elismert tudósok, kutatók társaságában lezajlott eseményen több újbudai érdekeltségű szakember is átvehette a kutatás-fejlesztés-innováció, azaz K+F+I tevékenység során kiemelkedő teljesítményért járó elismerést.

A kuratórium döntése alapján Gábor Dénes-díjban részesült Dr. Charaf Hassan villamosmérnök, mérnök-közgazdász, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) docense. A szakember az elismerést az infokommunikációs ipar igényeit kielégítő, általa létrehozott és irányított szoftverfejlesztő szakmai műhely eredményeiért, azok vállalati szintű hasznosításáért, modellvezérelt szoftverek/mobil alkalmazások fejlesztéséért és oktatásának bevezetéséért, egyetemi hallgatók ösztönzéséért és felkészítéséért, a szoftverfejlesztés fejlődésének elősegítéséért, hazai és nemzetközi tudományos- és szakmai szervezetekben betöltött szerepéért, valamint az általa vezetett ipari és egyetemi K+F+I projektek jelentős gazdasági hatásáért kapta.

Újbuda másik büszkesége Mészáros Csaba villamosmérnök, az Evopro Holding Zrt. elnök-tulajdonosa. Az elismerést sikeres hazai kutató-fejlesztő és gyártó-termelő kapacitások fejlesztésében végzett innovatív szervező- és szervezetfejlesztési tevékenységéért, a több országban sikeres vállalatcsoport létrehozásáért, a hazai erőforrásokra alapozott eredményes munkahelyteremtési kezdeményezéseiért, kiemelten az elektromos hajtású, moduláris felépítésű, kompozit szerkezetű buszcsalád és vasúti diagnosztikai rendszer fejlesztése, megvalósítása során tanúsított személyes irányító munkájáért kapta.

Életműdíjat vehetett át Dr. Varjú György villamosmérnök, a BME Villamos Energetika Tanszék professor emeritusa. A szakember a Budapesti Műszaki Egyetemen több mint öt évtizede folytatott áldozatos felsőoktatási és kutatási tevékenységéért, az egyre nagyobb jelentőségű elektromágneses összeférhetőség (EMC) és az erősáramú kábelek villamos tulajdonságainak mérése és modellezése terén elért eredményeiért, tudásátadási aktivitásáért, a hazai és nemzetközi szakmai szervezetekben vállalt szakértői munkájáért, a magyar szaktudás nemzetközi hírnevének öregbítéséért kapta az elismerést.

A Gábor Dénes Tudományos Diákköri ösztöndíjban idén Várszegi Kristóf, a BME hallgatója részesült a Kézmozgatási szándék detektálása EEG-jel alapján című kutatásáért.

T.K.